Úvodom sa vám chceme poďakovať za prejavený záujem o náš dobrovoľnícky program. Vážime si každého, kto chce svoj voľný čas, energiu či schopnosti nezištne venovať v prospech iných. Pre typ dobrovoľníckej činnosti, akej sa venujú Vŕby, je okrem dobrej vôle potrebné spĺňať aj určité predpoklady. Naše podmienky sa vám možno budú zdať prísne, ale sú za nimi viac ako 20-ročné skúsenosti priamo z nemocničných izieb. Nie je ľahké vstúpiť do vzťahu s ťažko chorým alebo zomierajúcim človekom. Práve preto je ochrana pacientov aj dobrovoľníkov pre nás top priorita.
Pre zapojenie sa do nášho dobrovoľníckeho programu a jeho realizáciu v súlade s filozofiou paliatívnej liečby je dôležité spĺňať nasledovné kritériá:
Ide o náročnú činnosť, pri ktorej je potrebná určitá osobnostná zrelosť, čo formálne predpokladá táto veková hranica.
Pokiaľ máte záujem zapojiť sa do nášho dobrovoľníckeho programu, je potrebné vyčleniť si zo svojho voľného času maximálne 3 hodiny týždenne a to na pravidelnej báze. Do prípravy a vyškolenia dobrovoľníka investujeme my, ale aj vy svoj čas a energiu. Je potrebné počítať s tým, že chvíľu potrvá, kým sa dostanete priamo k pacientom a získate určité „dobrovoľnícke sebavedomie“.
Viac o našom Etickom kódexe.
Aby sa vynaložená spoločná príprava a supervízia neminula účinku, osvedčila sa nám pravidelnosť činnosti na týždennej báze a v trvaní aspoň 1 rok.
Pokiaľ ste boli vybratí do nášho dobrovoľníckeho programu, je potrebné zúčastniť sa celodenného víkendového školenia. Toto školenie prebieha v sobotu a nie je možné ho vynechať alebo absolvovať v náhradnom termíne. Úvodné školenie poskytuje základný obsahový rámec, bez ktorého nie je možné napojiť sa na ďalšiu prípravu pre dobrovoľnícku činnosť nášho typu. Ak sa ho uchádzač/-ka nemôže zúčastniť, musí počkať na najbližšie školenie. Výbery robievame väčšinou 2x ročne.
Je dôležité, aby záujemca či záujemkyňa nemal/-la vlastnú skúsenosť s onkologickým (alebo iným vážnym) chronickým ochorením, ale ani nikto z jeho/jej najbližších aktuálne netrpel onkologickým alebo iným vážnym chronickým ochorením. Poskytujeme tzv. laickú psychosociálnu podporu a každý, kto prešiel onkologickým alebo iným vážnym ochorením, už z pohľadu tejto filozofie nie je laik, ale profesionál. Vychádzame z poznania, že pokiaľ sme už niečo zažili, je ťažké sa o to nepodeliť a odosobniť sa. Máme tendenciu ponúkať, niekedy priam podsúvať svoje skúsenosti. Nie sme pacientska organizácia. Nesuplujeme zdravotníkov ani psychológov, dopĺňame ich. Viac načúvame, ako radíme. To je podstata laickej psychosociálnej podpory. Nemá byť zaťažená zdravotnými radami či odporúčaniami, liečebnými postupmi, psychologickým poradenstvom, a to akokoľvek úprimne a dobre mienenými. Záujemcom, ktorí majú vlastnú skúsenosť s vážnym ochorením, odporúčame angažovať sa v pacientskych organizáciách, kde sú ich praktické poznatky žiadaným prínosom.
Na druhej strane konfrontácia s ochorením, ktoré človek prežil, by ho mohla paralyzovať, retraumatizovať, dodatočne zraniť. Výnimku z tejto zásady robíme len pri „Ponuke kávy a čaju zadarmo“, lebo tam, vzhľadom na charakter činnosti, nehrozí tento typ konfrontácie (napr. hlbšie rozhovory).
Jedno- až dvojročné obdobie je čas, ktorý je potrebný na to, aby človek uspokojivo ukončil všetky štádia smútenia. Tu neexistujú skratky. Ak nemáme spracovanú smrť blízkeho človeka, tak aj zdanlivo nepodstatný detail, napríklad nemocničná vôňa, podobnosť s osobou, ktorú sme stratili, môže spôsobiť vyplavenie nespracovaných pocitov. Ak smútenie neprebehne v potrebnej dĺžke (u každého je individuálna, ale rok sa považuje za základ), dobrovoľník je opäť v zraniteľnej pozícii, čo môže negatívne ovplyvniť aj dobrovoľnícku činnosť.
Neodporúčame tento typ dobrovoľníctva pre pomáhajúce profesie, keďže to je rovnaká kategória činnosti a hrozilo by rýchle vyhorenie.
Ide o najzáťažovejšie ročníky, ktoré si vyžadujú viac pozornosti a času vo vzťahu k sebe samým. Pravidelnosť našej činnosti 1x týždenne sa vtedy ťažko dodržiava, čo nám spôsobuje výpadky a komplikuje nastavenie harmonogramu na oddeleniach.
Výber pozostáva z troch fáz, ktoré sa všetky uskutočňujú naživo:
Záujemcovia/-kyne sa dozvedia základné informácie o dobrovoľníckom programe, o našom občianskom združení, princípoch, hodnotách a filozofii, z ktorej vychádzame. Vysvetlíme podmienky, priblížime organizačný tím a predstavíme zdravotnícke zariadenia, kde pôsobíme. Zodpovedieme všetky otázky. V druhej časti stretnutia sa vypĺňa „jednoduchý dotazník so zložitejšími otázkami“, ktorý nám priblíži osobnosť záujemcu/-kyne, motiváciu k sprevádzaniu chorých. Dotazník tvorí vstupnú informačnú bázu pre školiaci a supervízny tím pri osobných rozhovoroch.
Jeho cieľom je zistiť, či sa na tento typ dobrovoľníctva záujemca/-kyňa hodí/má predpoklady. Osobnostne, motiváciou, zdravotne, kapacitne. Rozhovor vždy vedie odborník, ktorý sa tejto téme dlhodobo venuje, obyčajne je to psychológ alebo psychoterapeut, prítomný je tiež koordinátor dobrovoľníkov a ďalší člen tímu. Rozhovor trvá 20 až 30 minút. O výsledku, či bol záujemca vybraný na celodenné školenie, informujeme telefonicky alebo písomne obyčajne do 2-3 pracovných dní.
Prebieha zväčša najbližšiu sobotu po osobných rozhovoroch, koná sa v Bratislave a trvá od 8:30 do cca 17.00 hod. Je podmienkou pre dobrovoľnícku činnosť, nedá sa preto vynechať ani absolvovať v inom termíne. Počas celého výberového procesu, v každej jeho fáze, môžu záujemcovia, ale aj naša organizácia zvážiť, či ako dobrovoľníci začnete s nami spolupracovať.
Výbery robievame väčšinou 2x ročne, na jar a na jeseň. O najbližších termínoch vždy informujeme na našom webe a Facebooku. Do nášho registra záujemcov sa však môžete prihlásiť kedykoľvek. Stačí napísať na koordinatorka@vrby.sk.
koordinátorka dobrovoľníkov
+421 948 100 539
koordinatorka@vrby.sk