Predstavte si, že vám diagnostikujú závažné ochorenie, pri ktorom je nevyhnutná hospitalizácia a zrazu sa ocitnete v nemocnici. Lekári venujú celé svoje úsilie liečbe diagnózy, zdravotnícky personál servisuje všetky potrebné úkony, rodina a príbuzní vás síce prichádzajú navštíviť, no iba na obmedzený čas, počas ktorého chcete byť (najmä kvôli nim) silní. V skutočnosti sa však cítite slabí, plní strachu, bolesti, obáv, neistôt, otázok. Cítite sa osamoteno. Život, ako ste ho doposiaľ poznali, je razom preč.
Ľudská blízkosť, autentická prítomnosť a empatické počúvanie majú nespochybniteľne pozitívny vplyv na psychický stav chorého človeka. Dávno pred vznikom prvých nemocníc či hospicov to pri starostlivosti o ťažko chorých odpozorovali aj laické ošetrovateľky. Neskoršie výskumy to potvrdili – prítomnosť druhého človeka pri lôžku chorého tíši bolesť.
Náš dobrovoľnícky program vychádza z myšlienok paliatívnej starostlivosti. Tá sa poskytuje chorým v pokročilom štádiu ochorenia, keď už boli vyčerpané všetky možnosti liečby. Paliatívna starostlivosť vníma chorého a zomierajúceho ako celistvú osobnosť, ktorá prirodzene túži po naplnení všetkých štyroch základných potrieb: fyzických (biologických), psychologických, sociálnych a duchovných (spirituálnych). Cieľom paliatívnej liečby je kvalita života až do konca, do posledného výdychu. Stojí na 2 pilieroch:
Tieto potreby v hospicoch a na paliatívnych oddeleniach nemocníc napĺňa tzv. multidisciplinárny (podporný) tím. Ten v ideálnom prípade tvorí lekár, zdravotná sestra, sociálna sestra, psychológ, duchovný, nutričný odborník, fyzioterapeut, ergoterapeut a dobrovoľníci. Nevyhnutní členovia tímu sú iba prví štyria. Za koordináciu takéhoto tímu je vždy zodpovedný lekár. Iba ak sú prítomné všetky tieto „zložky“, môžeme nemocničnú paliatívnu (a hospicovú) starostlivosť považovať za plnohodnotnú. Filozofia paliatívnej liečby nie je naplnená, ak v tíme nie je dobrovoľník. Našou víziou je, aby sa ľudia v nemocnici necítili a nezomierali sami.
Sprevádzame všetkých pacientov v nemocnici, ktorí o našu prítomnosť prejavia záujem. Primárne sprevádzame chorých, ktorí: