Dobrovoľníctvo

Ja Ťa budem sprevádzať, ale Ty mi ukáž cestu

Náš dobrovoľnícky program je špecifický v tom, že dobrovoľník prichádza na oddelenie a vstupuje do nemocničnej izby sám za seba. Čaká a navnímava, akú potrebu chce pacient práve ošetriť. Môže to byť rozhovor do rôznej hĺbky, vypočutie, hranie hier, rozptýlenie, ale aj pobudnutie v tichu či modlitba. Pracujeme tak, že sa snažíme naladiť na vlnovú dĺžku, na ktorej sa chorý pohybuje a pridávame sa k nemu. Pacient sa môže nachádzať v rôznorodej vnútornej situácii. Nemusia to byť pozitívne pocity, často je to strach, bolesť, smútok, neistota, hnev, beznádej či úzkosť. Dobrovoľník z nášho združenia v tomto pocite ostáva s pacientom ako “bútľavá vŕba”. Týmto napĺňame základnú filozofiu, ktorá vychádza z paliatívnej starostlivosti:

„Čokoľvek sa bude diať, ja Ťa neopustím. Aj keby sa naplnili tie najhoršie predstavy, ja budem s Tebou, nebudeš v tom sám.“

Ako pracujú naši dobrovoľníci

Nerozveseľujeme, nerozptyľujeme, nezabávame a neodvádzame pozornosť od prežívania náročných pocitov, pretože aj tými potrebuje pacient, ťažko chorý alebo zomierajúci prejsť. Zvyčajne sa totiž najbližším nechce zdôveriť. Nechce násobiť ich trápenie, zväčšovať ich bolesť. Pred zdravotníckym personálom často pociťuje rešpekt k odbornosti, ktorú pre svoju liečbu a zlepšenie stavu potrebuje. Práve preto sa oveľa ľahšie vyrozpráva niekomu, ku komu nemá žiadny záväzok či citovú väzbu. Cíti slobodu vyjadriť to, čo potrebuje. Naši dobrovoľníci často vedia o pacientovi viac ako rodina, príbuzní či zdravotníci. 

Neponúkame a nepodsúvame zdravotné rady alebo skúsenosti ohľadom liečby. Neposkytujeme psychologické poradenstvo. Nábožensky neagitujeme, nedávame žiadne duchovné usmernenia. Laická psycho-sociálna podpora nemá byť zaťažená žiadnym z týchto odporúčaní.

Nenahrádzame, ale dopĺňame:

  • zdravotnícky personál,
  • psychológov,
  • duchovných,
  • pacientske organizácie.

Etické zásady

Sme si plne vedomí toho, že pracujeme s jednou z najzraniteľnejších skupín – chorými a zomierajúcimi, a práve preto je základom našej práce profesionálny prístup. Dobrovoľníkov, ktorých zdravotníckym zariadeniam sprostredkujeme do tímov, starostlivo vyberáme a školíme. Garantujeme odbornú spôsobilosť, empatiu, morálnosť a bezpečný etický prístup každého z našich dobrovoľníkov a dobrovoľníčok. Pri ich výbere a supervízii sa riadime týmito zásadami:

  • Pri výbere dobrovoľníkov ide o prísny 3-fázový proces, ktorý vždy vedie odborník venujúci sa téme dlhodobo, obyčajne psychológ, psychoterapeut.

     

  • Dobrovoľníkom poskytujme školenia z rôznych oblastí, t.j. z oblasti samotného dobrovoľníckeho programu, psychológie, medicíny, osobnostného rozvoja. Vzdelávanie a odborné vedenie prebieha kontinuálne počas celej doby spolupráce.

     

  • Top prioritou je pre nás bezpečie pacienta aj dobrovoľníka. Do terénu k pacientom ide na začiatku nový dobrovoľník vždy v sprievode služobne staršieho skúseného dobrovoľníka.

     

  • Naši dobrovoľníci sa zúčastňujú na pravidelných mesačných supervíziách s akreditovaným odborníkom, ktoré sú pre nich povinné (9 z 12 za rok). Ak sa napr. dobrovoľník 2x po sebe supervízie nezúčastní, je stiahnutý z terénu a jeho možnosť vrátiť sa k pacientom sa posudzuje na najbližšej supervízii. Pokiaľ sa v spolupráci s dobrovoľníkom vyskytnú nejaké pochybnosti, situáciu okamžite riešime.

     

  • Dobrovoľníkom poskytujeme aj možnosť individuálnych konzultácii so supervízormi.

  • O dobrovoľníkov sa staráme počas celej doby spolupráce. Okrem supervízii, ktoré slúžia aj na spracovanie toho, čo dobrovoľníci prežili na oddelení, máme nastavený systém benefitov a malých bonusov. Tie prispievajú k príjemnej a bezpečnej atmosfére. Pre dobrovoľníkov je po celý čas k dispozícii koordinátorka dobrovoľníkov.

     

  • Kvalitu spôsobu našej práce potvrdzuje aj skutočnosť, že v rámci našich štatistík sme nezaznamenali prípad, aby u nás dobrovoľník vyhorel a to aj napriek tomu, že objektívne ide o jednu z najnáročnejších dobrovoľníckych činností vôbec.

     

  • Dbáme na kvalitu, nie kvantitu aj počas prítomnosti dobrovoľníka pri lôžku chorého. Náš dobrovoľník sa v rámci jedného sprevádzania, ktoré trvá do 3 hodín (na týždennej báze), venuje pacientovi v takom rozsahu, aký si to jeho situácia žiada, (cieľom nie je obehnúť všetkých pacientov na oddelení).

     

  • Vo februári 2025 sme získali akreditáciu Ministerstva vnútra SR v oblasti dobrovoľníckych činností, ktorá je potvrdením toho, že naše dobrovoľnícke aktivity spĺňajú prísne kritériá kvality a odbornosti. Akreditácia nadväzuje na značku kvality manažmentu dobrovoľníkov a dobrovoľníčok „S dobrovoľníkmi to vieme“ udelenú Platformou dobrovoľníckych centier a organizácií v roku 2015.