Sprevádzať pacienta, ťažko chorého alebo zomierajúceho znamená, že vás pozve, aby ste kus cesty prešli s ním. Ale o tom, akým smerom, akým spôsobom a aké témy chce na tej ceste rozoberať, o tom rozhoduje on sám. Sprevádzaný (chorý, zomierajúci) stojí vždy na prvom mieste. Prostredníctvom nášho tímu vyškolených a odborne vedených dobrovoľníkov poskytujeme chorým (a zomierajúcim) v nemocnici tzv. laickú psychosociálnu podporu, t.j. sprevádzame ich. Ponúkame im svoju prítomnosť, spoluúčasť, vypočutie a zmysluplné vypĺňanie času formou rôznych činností, o ktorých výbere rozhoduje sám chorý podľa svojej aktuálnej potreby. Ide o tieto činnosti:
Naša základná činnosť, v rámci ktorej dobrovoľník alebo dobrovoľníčka ponúka pacientom ľudskú prítomnosť, blízkosť a autentické zdieľanie prostredníctvom vypočutia, rozhovoru, tichej prítomnosti, modlitby, spoločného sledovania televízie, … Ide o pravidelné sprevádzanie hospitalizovaných pacientov na izbách, resp. pri lôžku v poobedňajšom až večernom čase v rozsahu 1-3 hod.
Určitá forma arteterapie alebo „činnostnej terapie“, pri ktorej majú pacienti možnosť prežiť čas kreatívne, vyskúšať si rôzne tvorivé techniky, ako napr. servítková technika, pletenie z papiera, maľovanie na sklo, drôtikovanie a mnohé iné. Pre pacientov to je mimo iné dôležitý moment socializácie, nakoľko nemajú často dôvod vyjsť z izby, ale tiež napĺňanie potreby chorého byť užitočný, že nielen dostávam, ale aj dávam. Nezriedka sa aktivita spontánne preklopí do rozhovorov. Uskutočňuje sa 1x týždenne v pravidelnom čase popoludní po večeri.
Ide o samostatnú aktivitu, ktorá je často súčasťou základnej prítomnosti dobrovoľníka. Pre niektorých pacientov je konkrétna aktivita najmä na začiatku preferovanejšou formou kontaktu, príp. k rozhovoru dochádza pomocou alebo popri hre. Ide o pravidelnú aktivitu ponúkanú hospitalizovaným pacientom na izbách, resp. pri lôžkach v poobedňajšom až večernom čase v rozsahu 1-3 hod.
Podobne ako pri spoločenských hrách, je dobrým prostriedkom nadviazania kontaktu aj kniha, ktorá je zároveň príjemným spoločníkom. Máme k dispozícii mobilnú knižnicu, z ktorej pacientom na izbách v prípade záujmu ponúkame spolu s knihou aj spoločné čítanie, či rozhovor. Ide o pravidelnú aktivitu ponúkanú hospitalizovaným pacientom na izbách, resp. pri lôžkach v poobedňajšom až večernom čase v rozsahu 1-3 hod.
Pacientom a pacientkam čakajúcim na vyšetrenie pred ambulanciami ponúkame kávu alebo čaj zadarmo. Sú to ďalšie prostriedky, nie cieľ, ktoré pomáhajú nadviazať kontakt, odovzdať povzbudenie, úsmev. Na chodbách nie je priestor na nadviazanie hlbších rozhovorov, ale milé gesto podania nápoja splní svoj účel. Ide o veľmi obľúbenú aktivitu, ktorá doslova mení atmosféru chodieb, malý detail, ktorý dokáže rozžiariť a zmeniť formálny priestor na osobnejší, útulný. Prebieha v dopoludňajších hodinách, kedy je pred ambulanciami najviac pacientov.
Ide o nepravidelné aktivity rôzneho zamerania, či už cestovateľské, hudobné, literárne a iné záujmové kluby, ktoré spestria pacientom (ale aj personálu) pobyt v nemocnici. Často ide o talent alebo koníček nielen našich dobrovoľníkov, ale aj iných záujemcov, ktorí iniciujú a pripravia zaujímavé podujatie priamo v priestoroch nemocnice, napr. na oddelení, v jedálni, zasadačke.
Ide o pilotný program, ktorý sme spustili v máji 2024 na paliatívnom oddelení v Národnom onkologickom ústave z iniciatívy primárky MUDr. Andrei Škripekovej, nakoľko sa na oddelení nachádza (kvalitný akustický) klavír. Hudba pomáha zmeniť sterilnú atmosféru nemocnice a prináša emocionálny zážitok. Prebieha v popoludňajších hodinách niekoľkokrát do týždňa.
Ponúkame školenia, konzultácie a prednášky na tému dobrovoľníci v nemocnici – sprevádzanie chorých a zomierajúcich v zdravotníckych zariadeniach. Máte záujem?
V tejto téme sme vydali aj knihu Sprevádzanie chorých a zomierajúcich: Dobrovoľníctvo v nemocniciach a paliatívnych zariadeniach.